Дитячий садок майбутнього – це який?

Завдання сучасної будівельної індустрії, включаючи громадські будівлі, полягає у розробці та впровадженні енергоефективних рішень, які одночасно корисні для здоров'я людей та безпечні для довкілля. Прикладом об'єкта, який об'єднує всі ці елементи, є дитячий садок в Данії, побудований відповідно до концепції Активних будинків. Ця реалізація може бути зразком для інвестицій, які створюються в Польщі та, відповідно до нових технічних умов, повинна бути ще більш енергоефективною й відповідати вимогам законодавства ЄС.

 
 
Метою нового регулювання є зниження кількості енергії, необхідної для покриття потреб будівель у теплі у всіх країнах-членах Європейського Союзу. Це також стосується і громадських об'єктів. 

Не тільки енергоефективність. Чому?
Важливою є не тільки енергоефективність, доказом чого є концепція активних будинків, розроблена міжнародною асоціацією – Active House Alliance. Відповідно до цієї концепції в Херсхольмі, за 30 км на північ від Копенгагена, було збудовано будинок дитячого садка Solhuset. Це інтегрований центр дошкільного виховання площею 1300 м², розрахований приблизно на 100 дітей та 30 співробітників.. 

Це є прекрасним доказом того, що можна спроєктувати та побудувати громадський об'єкт, що поєднує в собі енергоефективність, турботу про довкілля і комфорт користувачів. Це бачення будівництва, яке може бути відповіддю на сучасні екологічні проблеми та очікування людей. Такий спосіб мислення про будівництво набуває все більшого значення, коли ми зрозуміємо, що 90 відсотків нашого часу ми проводимо в будинках – граючи, навчаючись, працюючи або відпочиваючи. На користь сталого будівництва, в якому відповідний внутрішній клімат відіграє важливу роль, також говорять переваги для здоров'я.

Ми не завжди розуміємо, що хороший внутрішній клімат з достатнім доступом до денного світла і свіжого повітря робить істотний вплив на самопочуття і здоров'я людей, які в них знаходяться. Природне світло і свіже повітря сприяють засвоєнню знань, підвищують концентрацію уваги, підвищують продуктивність, а також допомагають боротися з інфекціями чи знижують ризик таких захворювань, як астма, алергія та депресія. Про це варто пам'ятати, особливо в контексті об'єктів, в яких щодня перебувають діти та підлітки. Як показують дослідження*, учні в класах з більшими вікнами мали на понад 15 відсотків кращі результати тестів, ніж ті, хто знаходився в менш освітлених приміщеннях.

Поганий внутрішній клімат і особливо погана якість повітря можуть також викликати синдром недуги, відомий як синдром хворого будинку. Він зустрічається не менше ніж у 20-25% осіб, що довгий час перебувають у закритих приміщеннях. Симптоми, що найчастіше повідомляються, включають головні болі й запаморочення, непритомність, відчуття задухи, нудоту, симптоми перевтоми, подразнення слизових оболонок, носа, горла і слизових оболонок очей. Вони в основному стосуються офісних будівель, але подібні симптоми можуть проявлятися і в інших будівлях, у тому числі житлових.

Children
Зразкове рішення – дитячий садок "Solhuset" або сонячний будинок

Від самого початку у творців дитячого садка "Solhuset" була ідея створити зразковий заклад, який став би прикладом для інших. Його побудовано відповідно до концепції активного будинку, який характеризується низьким споживанням енергії, здоровим внутрішнім кліматом, позитивно впливає на оточення та є екологічно чистим.

На здоровий внутрішній клімат має вплив відповідний доступ до денного світла та свіжого повітря. Цей об'єкт є в 3,5 рази краще освітлений, ніж вимагається будівельними нормами. Всі приміщення мають доступ до сонячного світла як мінімум з двох сторін. 

У кожному приміщенні є високі підвісні стелі та стратегічно розташовані вікна, які забезпечують оптимальне використання природного світла. 

Автоматично керовані вікна, розташовані на різній висоті в похилому даху, дозволяють швидко та ефективно провітрювати зали.  Крім того, розташування вікон було оптимізовано з точки зору розташування будівлі на землі та руху сонця, щоб домогтися максимальної користі від денного світла і сонячного опалення протягом усього дня і незалежно від пори року.

Будівля має форму трикутника (як і ділянка, на якій вона розташована), а поверхня даху нахилена на північ і південь. 
 

 
 
Метеостанція, встановлена на даху, працює з датчиками CO2 і температури в кожній кімнаті та є гарантом хорошого клімату – захищає від перегріву, забезпечує свіже повітря, вмикає і вимикає світло в залежності від потреб і погодних умов – і при цьому економить енергію. Природна вентиляція підтримується механічною вентиляцією і автоматичною системою сонцезахисних козирків, яка захищає від перегріву. 

"Solhuset" використовує поновлювані джерела енергії й був розроблений таким чином, щоб виробляти більше енергії, ніж споживати. Завдяки правильному розташуванню вікон і пасивному використанню сонячної енергії, взимку задовольняється половина потреб на тепло.  Друга половина, як для опалення приміщень, так і для гарячої води, виробляється інтегрованою системою сонячного і геотермального опалення. 50 м2 сонячних колекторів, розташованих на південному схилі даху, перетворюють сонячну енергію в тепло й гарячу воду, в той час, як 250 м2 фотоелектричних елементів виробляють електроенергію. "Solhuset" було так запроєктовано, щоб виробляти аж 78 кВт-год/м2 на рік, що на 9 кВт-год/м2 більше, ніж прогнозоване споживання електроенергії. 

 * Джерело: VELUX Daylight, Energy and Indoor Climate Basic Book, 2nd edition June 2010.